Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2024

Engelli Raporu nasıl alınır? Mevcut engelli raporuna nasıl itiraz edilir? Bu konu oldukça merak edilen bir konudur. Engelli bireylerin aileleri genellikle engelli sağlık raporu nasıl alınır bilmiyor. Sizler için bu yazımızda bütün detayları anlattık. Engelli Sağlık kurulu raporunu nasıl alacağınızı tamamen öğreneceksiniz. Ayrıca bu yazıyı baştan sona kadar okuduğunuzda mevcut raporunuza nasıl itiraz edeceğinizi de öğrenmiş olacaksınız.

Sizler için hazırladığımız bu yazı yeni engelli rapor yönetmeliği ışığında hazırlanmıştır. Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Engelli raporu oranları nasıl hesaplanıyor? Engelli raporu sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Hangi hastanelerden engelli raporu alabilirsiniz? Gibi temel sorular ışığında ilerleyeceğiz.

Yeni Engelli Raporu Nedir?

Engelli bireylere, engel düzeyleri oranında engelli sağlık kurulu raporu verilmektedir. Engelli raporu, devlet ve üniversite hastaneleri tarafından verilen bir rapordur. Bu raporlarla Engelli maaşı ve Engelli yakını aylığı alınabildiği gibi aynı zamanda evde bakım aylığı almak da mümkündür.

Yeni engelli raporlarında birtakım değişiklikler yapılmıştır. Yeni raporların üzerinden artık barkotlar bulunur ve bu barkotlar engelli raporunuzun özelliklerini belirtir. Yeni engelli sağlık raporlarında ayrıca yetişkinler ve çocuklar için de farklı ibareler bulunur. Yetişkin engelli raporlarında yer alan ”ağır engelli” ibaresi yerini ”tam bağımlı” ibaresine bırakmıştır. 18 yaş altı çocukların raporlarında da artık ÖGV ve ÖKGV ibareleri yer almaktadır.

Engelli Raporunun Faydaları

Engelli raporları aynı zamanda farklı olanaklardan yararlanmak amacıyla da kullanılmaktadır. Engelli raporuna sahip vatandaşlara devlet tarafından sunulan çeşitli sosyal ve ekonomik haklar bulunmaktadır.

Engelli raporunun faydaları konusuna yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde değineceğiz. Bu haklardan bazıları vergi indirimleri bazıları ise hibe ve muafiyetlerden oluşur. Şimdi biraz daha ayrıntıya girelim.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Evinizde bir engelli birey var veya akrabanız arakdaşınız engelli. Peki bu kişilerin raporları var mı? Engelli sağlık raporu bulunmayan kişiler resmi olarak engelli statüsünde sayılmamaktadırlar. Engelli raporu nasıl alınır? Engelli raporuna nasıl itiraz edilir? Bu temel sorularımıza cevap vermeye devam edelim.

Engelli Sağlık Raporu devletin belirlediği hastanelerden alınabilmektedir. Engelli sağlık kurulu raporu almak için Başvuracağınız hastanenin yetkili olması gerekmektedir. 

Yazımızın ilerleyen kısımlarında yetkili hastanelerin tam listesini bulabilirsiniz. Siz de bu liste yardımı ile size en yakın yetkili hastaneden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Peki ama herkes engelli raporu alabiliyor mu? Şimdi de şartlara bakalım.

Engelli Raporu İçin Hangi Hastalıklara Bakılır?

Engelli raporu almak için belli başlı hastalıkların ya da özürlerin bulunması gerekir. Bu hastalıkları şu şekilde gösterebiliriz;

 • Sindirim sistemi
 • Onkoloji
 • Nörolojik sorunlar
 • Görme problemi
 • Kulak, burun, boğaz
 • Kas ve iskelet sistemi
 • Zihinsel ve ruhsal hastalıklar
 • İşitme özrü
 • Yanıklar
 • Solunum sistemi
 • İdrar yolu sistemi
 • Hormonsal bozukluklar
 • Kadın hastalıkları

Engellilik Raporu Geçerlilik Süresi Nedir?

Engellilik raporunun geçerlilik süresi engel oranına ve yaş faktörüne göre değişiklik gösterir. Genelde 1 yıl, 2 yıl, 5 yıl ve süresiz şekilde engelli raporu verilir. Engel oranı %90 ve üzeri olan hastalara genelde süresiz rapor verilir. Tedavisi bulunmayan, kalıcı olan hastalıklarda hastaya verilen rapora ‘’süresiz engelli raporu’’ denir.

Süresiz Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?

Hastalıkların bazılarında özellikle bir daha tedavi edilemeyecek ve yaş ilerledikçe daha büyük sorunlar teşkil edecek durumlarda süresiz engelli raporu verilir. Bu hastalıkları şu şekilde gösterebiliriz;

 • Vücutta uzuv eksikliği
 • Zihinsel engellilik
 • Doğuştan görme engellilik
 • Nörolojik sıkıntılar

Engelli Raporu Almak İçin Gereken Şartlar

Engelli raporu nasıl alınır diye baktığımızda şartların oldukça önemli olduğunu görmekteyiz. Şimdi şartlara bakalım.

Engelli Sağlık raporuna başvurabilmek için gereken şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Birden fazla doktor tarafından muayene edilmek
 • Fiziksel veya zihinsel bir engelinin olması
 • 18 yaşından küçük bireyler için mahkeme kararıyla atanmış vasileri işlem yapabilmektedir.
 • Akli dengesi yerinde olmayan bireylerin işlemleri yine vasileri tarafından yapılabilmektedir.

Engelli Raporu İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

 1. Engelli raporu almak için ilk olarak hastanenizi belirlemeniz gerekir. Yazımızdaki listeden de yararlanarak size en yakın hastaneyi bulabilirsiniz.
 2. Size en yakın hastahaneyi bulduktan sonra randevu oluşturulması gerekmektedir. ALO 182 yi arayarak randevunuzu almayı unutmayınız. Randevu alırken özellikle engelli sağlık kurulu raporu için olduğunu belirtin.
 3. Hastanelerden alacağınız bu engelli raporları sadece kurul günlerinde verilebilmektedir. Bu sebeple randevunuzu titizlikle oluşturun. Randevunuzu oluşturduktan sonra belirlenen gün ve saatte mutlaka orada bulunun. Elinizden geliyorsa sabah erkenden hastanede olmanızda fayda var. Çünkü raporun alınabilmesi için farklı bölümlerde tetkitler yapılmalıdır.
 4. Randevu günü hastaneye gidildikten sonra danışmadan dilekçe almalısınız. Alınan dilekçe doldurularak gerekli evraklar ile birlikte ilgili vezneye gidilir.
 5. Hastane yetkilileri evraklarınızı alır ve sizi yönlendirir. Böylece Engelli sağlık kurulu raporu için süreç resmen başlar.

Engelli Raporu İçin Gereken Evraklar

 • Sağlık raporu başvuru formu : Bu form başvuru yapılan hastaneden alınmaktadır.
 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi
 • Başvuru sahibinin 5 adet fotoğrafı
 • Vasisi olanların vasilerinin kimlik belgesi ve mahkeme onaylı vasilik belgesi

Hastaneye gidildikten sonra kişiye oluşturulan muayene formu verilir. Bu formda muayene olacağı bölümler gösterilmiştir. Engelli raporu almak isteyen birey 8 ana branşta muayene olmaktadır.

Muayene formu alındıktan sonra formdaki bölümler tek tek  ziyaret edilmeli ve muayene olunmalıdır. Muayene olunduktan sonra her bölümden imza alınması gerekmektedir.

30 Gün Bekleme Süresi

Kişinin yeti kaybının belirlenmesi için gerekli muayeneler yapıldıktan sonra sonuçlar sağlık kuruluna aktarılmaktadır. Sağlık kurulu sonuçları inceleyerek engelli raporu hakkında bir değerlendirme yapmaktadır.

Raporun onaylanma hemen sonuçlanmaz. Bunun için resmi işlemlerin bitmesi gerekir.

Raporun onaylanması 30 günden fazla sürmemektedir. bütün işlemler bittikten sonra başvuru sahibi engelli sağlık kurulu raporunu başvuru yaptığı hastaneden bizzat alabilmektedir.

Örnek bir engelli sağlık kurulu raporuna (BOŞ) bakabilirsinizİndir

Engelli Raporu Hesaplama

Engelli sağlık kurulu raporu için yapılan başvurudan sonra yapılan muayeneler başlar. Muayeneler sonucunda çeşitli hesaplamalar yapılır. Bu hesaplamalar sonucunda da engelli rapor oranları belirlenir.

Hesaplama işleminde de genellikle Balthazar hesaplaması kullanılır.

Engelli Sağlık kurulu hesaplama robotu ve hesaplama ayrıntılarını öğrenmek için:  https://www.sosyalyardimlar.com/engelli-raporu-hesaplama-nasil-yapilir/

Engelli Raporu nasıl alınır? Nasıl hesaplanır ? Bu sorularımızı cevaplandırdık. Peki raporu aldıktan sonra ne yapmalıyız?

Yeni Engelli Raporları Nasıl Çıkartılır ?

Raporun birkaç kopyasının alınması ve kopyalarının üstünde “aslı gibidir” ibaresinin bulunması önemlidir. Üzerinde “aslı gibidir” ibaresi bulunan her engelli raporunun geçerliliği bulunmaktadır.

“Aslı gibidir” ibaresi bulunmayan raporlar fotokopileri geçerli değildir. Kopyaların resmi kurumlar tarafından kabul edilebilmesi için noter tasdiki gerekmektedir.

Norter tasdiki için ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle birden fazla rapor almaya dikkate ediniz.

Yeni tip engelli raporlarında böyle bir sorun yoktur. E devletten raporunuzun çıktısını almanız mümkündür.

Engelli Raporu Sorgulama

T.C. ile engelli rapor sorgulama yapmak mümkündür. Siz de E rapor sorgulama ile e-devlet sağlık kurulu rapor sorgulaması yapabilirsiniz.

Engelli sağlık kurulu raporunuzun onay alıp almadığını e-devlet şifresiyle burayı tıklayarak görüntüleyebilir ve çıktısını alabilirsiniz

Engelli Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra aldığınız rapor sizi tatmin etmeyebilir. Aldığınız raporun doğru olmadığını düşünüyorsanız ve itiraz etmek istiyorsanız ne yapmanız gerekir? Peki hangi durumlarda raporunuza itiraz edebilirsiniz? Bakalım.

 • Raporda belirtilen geçerlilik süresine itiraz edilebilir.
 • Raporda belirtilen engellilik yüzde duruma itiraz edilebilir.
 • İş başvuruları için alınan raporlarda “çalışabilir” ibaresinin bulunmaması durumunda bu karara itiraz edilebilir

Engelli Raporuna Kimler İtiraz Edebilir?

 1. Engelli birey,
 2. Engellinin vasisi,
 3. Raporu talep eden kurum itiraz edebilir.

Bireysel itirazlarda itiraz süresi, ilgilisine teslim tarihinden itibaren 30 gündür. Süresinde yapılmayan itirazlar değerlendirilemez. Kurumların yapacakları itirazlarda süre aranmaz. Kurumlar istedikleri zaman rapora itiraz edebilmektedirler. Bu nedenle bireysel bir itirazda bulunmak için 30 günü aşmamak gerekiyor.

Engelli Raporuna İtirazlar Nereye yapılır?

Bireysel itirazları engelli birey ya da vasisi yapabilir. Bunun için de ilk aşamada Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvurulması gerekir. Buraya yapılacak itiraz dilekçesinde itirazın sebebinin belirtilmesi gerekmektedir.

Engelli sağlık kurulu raporuna yapılan itirazlar il veya ilçe sağlık kurullarınca değerlendirir. Bu değerlendirmeler sonucunda kişi hakem hastaneye yönlendirilir. Hakem hastaneler raporun alındığı hastaneler değildir.

Hakem hastanenin yaptığı incelemeler sonucu belirleyicidir ve bundan sonra itiraz yolu kapanır.

Engelli raporuna itiraz etmeniz için örnek bir itiraz dilekçesi. Buraya tıklayarakİndir

Engelli Raporunun Faydaları

%40 engel oranına sahip olan vatandaşlarımızın alabileceği bu engelli kimlik raporunun sağladığı birçok avantaj var. Engelli sağlık raporu nasıl alınır? Engelli hakları nelerdir? sorularına cevap verirken haklarımızı da biraz anlatalım.

Engelli Raporu nasıl alınır? Nasıl itiraz edilir? Raporumuzu aldık ve gerekirse itirazımızı da yaptık diyelim peki raporumuzun ne gibi avantajları var? Şimdi bu konuya eğilelim.

Sinema Ve Tiyatrolardaki İndirimler

Engelli raporuyla sinema ve tiyatro faaliyetlerinden yaralanma şansımız vardır.

Devlet tiyatroları tamamen ücretsizdir.

Engelli bireylerimizin sinema biletlerinde öğrencilere yapılan oranda bir indirim yapılmaktadır. Yani öğrenci indirimi ne kadarsa engelli biri de o indirim dahilinde sinemaya gidebilmektedir.

Havayollarındaki İndirimler

Engelli sağlık raporu ile birçok havayolu şirketi engelli bireylere seyahat de indirim sağlamaktadır. Özellikle Türk Hava Yolları iç hatlarda %20, dış hat uçuşlarında ise %40 indirim sağlamaktadır.

Engelli Sağlık Raporunun Diğer Faydaları

Belediyeye başvurmanız halinde evinizin önüne engelli park alanı yapılabilmektedir.

Büyükşehir belediyelerinin engellilere ayrılmış olan park alanlarına ücretsiz bir şekilde park edebilirsiniz.

Ayrıca otobanlarda 15 dakikaya kadar aracınızı park etme şansınız bulunuyor.

Bu raporunuzla havalimanındaki otoparklardan 15 güne kadar ücretsiz yararlanabilirsiniz. 15 günü geçtiğimizde ise normal ücret tarifesi ile yararlanma şansınız vardır. Aynı zamanda  yol üstü otoparkları 3 saat, açık ve katlı otoparklar 8 saat ücretsizdir.

İstanbul’da yaşayan engelli vatandaşlarımızın da bir takım hakları vardır. İBB Meclisi kararına göre araç ruhsatında engelli ibaresi olması gerekmektedir. Bu durumda engelli ibaresi varsa İSPARKTAN da yaralanma şansınız vardır.

Müze Ve Ören Yerleri

Müze ve ören yerleri milli parklar piknik alanları engellilere kesinlikle ücretsizdir.

Eğer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından engelli maaşı alıyorsanız elektrik faturanızda belli bir indirim yapılır.

Su faturasında da İSKİ %50 indirim sağlamıştır.

Engelli Raporunun Emlak Vergisine Etkisi

Emlak vergisi dilekçe ile ücretsiz yapılabilmektedir.

Aynı zamanda E-KPSS engelli kamu personeli seçme sınavı ile kamuda açık bulunan engelli kontenjanlarına atanma şansımız vardır

4857 sayılı iş kanuna göre 50 kişi ve üstünde işçi çalıştıran özel sektördeki işletmelerde %3 oranında engelli birey çalıştırmak zorundadır. 

Engelli kimlik kartı nasıl alınır? Engelli raporunuzu aldıktan sonra engelli kimlik kartınızı da almayı unutmayın. Engelli kimlik kartı nasıl alınır ?

Engelli kimlik kartınızla beraber buralarda başvuru yapıp çalışma imkanı varsa çalışabilirsiniz.

Değerli okurlar, yazımızdan da anlaşılacağı gibi engelli raporumuzu aldıktan sonra birçok alanda indirim hakkınız vardır. Önemli olan bu hakların farkında olmak ve bunları değerlendirmektir.

Bu kartınızı aldıktan sonra lütfen bizim bu vermiş olduğumuz bilgilerin yanı sıra ayrıca haklarınız varsa bu haklardan da faydalanın.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir